2005 CAR SHOW Results listed below Racing Results!

2005 GS NATIONALS 
RACING RESULTS



Click on photos to view Qualified Positions

Click here to view Super 16 Big Block Qualified Positions.
Super 16 BB

Click here to view Super 16 Turbo Qualified Positions.
Super 16 Turbo


Super 16 Turbo Winner
Bill Anderson, Baltimore, MD

Super 16 V8 Winner
Ron Joyce, Hinckley, NY

Low Qualifier S16 BB
7.895 @ 176.49 mph
Rod Hendrickson, Yorkville, IL

Low Qualifier S16 T
7.580 @ 183.69 mph
Bill Anderson, Baltimore, MD

 

King of the Hill
   Ron Joyce, Hinckley, NY

King of Hill Winner - Ron Joyce, Hinckley, New York.... click here to view larger photo!


TSS -
1. Jane Armstrong, Olmstead, Ohio
2. Scott Coleman, Corinth, MS

TSE -
1. Red Armstrong, Olmstead, Ohio
2. Bob Hinson, Montgomery, AL

TSM -
1. Dave Bamford, Dearborn, MI
2. Bret Rudbeck, Muncie, IN

TSO -
1. Dan Strezo, Wheatfield, IN
2. Otto Pernek, Straford, CT

GSE -
1. Oliver Colteryahn, Vista, CA
2. Bruce Kent, San Dimas, CA

GSP -
1. Steve Cagle, Huntsville, AL
2. Mike Zaffino, Midlothian, IL

RM
1. Charles Lewis, Athens, AL
2. Mark Jackson, Springfield, TN

B1 -
1. Jim Craley, Columbus, Ohio
2. Bruce Hunter, Chagrin Falls, Ohio

B2 -
1. Sheldon Stoughton, Stilwell, KS
2. Glenn West, Jacksonville, FL

B3 -
1. Sam Davis, Garden Grove, CA
2. Don McCury, Canton, MI

B4 - 
1. John Reidy, Raleigh, NC
2. John Osborne, Rineyville, KY

B5 -
1. Wilburn Beatty, Columbus, MS
2. Charles Couture, Summerfield, FL

FW
1. Craig Powell, St. Louis, MO
2. Mike Annecchini, Chester, VA

Show Car Challenge
Street Tires: Charles Lewis, Athens, AL
Slicks: Dan Zepnick, Green Bay, WI

2005 CAR SHOW RESULTS

Larry Miller Award - Phil Whittaker

Class A:  GS Hardtop (1965-67)
    1st:  Al Jones - # 5082
    2nd:  John Egel - # 3240
 
Class B:  GS Convertible (1965-67)
    1st:  Bob Lundquist - # 4555
    2nd:  Karen Miller - # 776
    3rd:  Rich Morton - # 2880

Class C:  GS Hardtop (1968-69)
    1st:  Ron Hancher - # 8010
    2nd:  Josh Douglas - # 1105
    3rd:  Patrick Briggs - # 4460

Class D:  GS Convertible (1968-69)
    1st:  Terry Depew - # 2897
    2nd:  Phyllis Woodworth - # 8002
   
Class E:  GS Hardtop (1970)
    1st:  Mitchell Mathis - # 1367
    2nd:  John & Sherry Riley - # 4010
    3rd:  Jarvis Allen - # 15 

Class F:  GS Convertible (1970)
Note: John Dinger (# 3477) won 1st in 2004 and 2005
    1st:  John Dinger - # 3477
    2nd:  John Bernardi - # 1889

Class G:  GSX (1970)
    1st:  Greg King - # 1527
    2nd:  Bob Kostak - # 4287
    3rd:  Tom Baker - # 60

Class H:  GS Hardtop (1971)
Note: Todd Berdan (# 210) won 1st in 2004 and 2005
    1st:  Todd Berdan - # 210 ( GS 455 )
    2nd:  Steve Wegh - # 2697
    3rd:  David Johnson - # 3428

Class I:  GS Convertible (1971)
    1st:  Carl Unitis - # 4377
    2nd:  David Link - # 918
    3rd:  Tom Page - # 2695

Class J:  GS Hardtop (1972)
    1st:  Jimmy Williams - # 4343
    2nd:  Paul Haddock - # 2294
    3rd:  Jimmy Cleveland - # 2888

Class K:  Convertible (1972)
    1st:  Mark Jaeger - # 4959 ( Stage 1 )
    2nd:  -------------------------

Class L:  GSX (1971-72)
    1st:  Joe Shepard - # 2348
    2nd:  -------------------------

Class M:  GS (1973-75)
    1st:  Philip Rotman - # 2055
    2nd:  Mike Berkemeier - # 3480 ( 1973 )

Class N:  Riviera (1963-75)
    1st:  Steve Pesch - # 856 ( 1973 )
    2nd:  Ricky Mixon - # 832 ( 1970 )
    3rd: Rob Gauci - # 9989

Class O:  Wildcat (1962-70)
    1st:  Bill Burton - # 161
    2nd:  Al Kuehn - # 562
    3rd:  Dave Hartman - # 480 ( 1966 )

Class P:  GS Street Machine (1965-69)
Note: Bob & Linda Leavell (# 675) won 1st in 2004 and 2005
    1st:  Bob & Linda Leavell - # 675 ( 69 GS 400 )
    2nd:  Mike Devenport - # 4482
    3rd:  Mike Baldwin - # 3189

Class Q:  GS Street Machine (1970-75)
    1st:  CS Harding - # 1958
    2nd:  Ron Bernth - # 1652
    3rd:  Bret Young - # 1206 ( 70 Stage 1 )

Class R:  Race Car
    1st:  Travis Treadway - # 1957
    2nd:  Neil Werner - # 598
    3rd:  Bruce Hunter - # 540 ( 71 Stage 2 )

Class S:  Non GS/GN, Buick Powered (up thru 1969)
    1st:  Wayne Whatley - # 1735
    2nd:  Steve Colburn - # 4729
    3rd:  Arthur Throckmorton - # 5203

Class T:  Non GS/GN, Buick Powered (1970 thru 1975)
    1st:  Steve Schlater - # 2585
    2nd:  David Pashall - # 897
    3rd:  Thomas Dufour - # 3379

Class U:  Non GS/GN, Buick Powered (1976 to present)
    1st:  Al Shapiro - # 3426
    2nd:  Tom Osiecki - # 8017
    3rd:  Bruce            - # 2263

Class V:  Turbo Regal and GN non intercooled
    1st:  Jamie & Karl Wolcott - # 2551
    2nd:  Randy Horton - # 1746
    3rd:  Tommy Riggs - # 2230 ( 82 GN )

Class W:  Turbo Regal and GN bone stock
    1st:  Steve Culver - # 5563 ( 87 GN )
    2nd:  Roger Goodwin - # 2958 ( 87 GN )
    3rd:  Norman Kortus - # 1893

Class X:  GN Stock
    1st:  Brett Wallace - # 9985 ( 87 GN )
    2nd:  ------------------------
 
Class Y:  GN Slightly Modified (3-5 items)
Note: Rick Wasmund (# 1261) won 1st in 2004 and 2005
    1st:  Rick Wasmund - # 1261
    2nd:  Al Gindlesperger - # 8016
    3rd:  Matt Zufall - # 5710

Class Z:  GN Heavily Modified
    1st:  Jason Herron - # 4162
    2nd:  John Bowling - # 4318 ( 87 GN )
    3rd:  Mike Diamond - # 2224

Class AA:  T-Type Stock
    1st:  Bill Farnham - # 3031
    2nd:  Bob Smith - # 1915
    3rd:  Michael Smith - # 4563

Class BB:  T-Type Slightly Modified (3-5 items)
    1st:  Bob & Nancy Pederson - # 1758
    2nd:  Victor Segovia - # 4425
    3rd:  Richard Burbank - # 1262

Class CC:  T-Type Heavily Modified
    1st:  Brian Lorenz - # 3232 ( 87  T )
    2nd:  William Miller - # 1750
    3rd:   Terry Staves - # 1989

Class DD:  GNX
    1st:  James Wilson - # 1302
    2nd:  Scott Pollard - # 4138
    3rd:  Tom Baker - # 8060

Class EE:  Front Wheel Drive (1985 to present)
    1st:  Joe Szewcow - # 1172 ( 97 Riviera )
    2nd:  Randy & Bonnie Waite - # 4085 ( 2003 SLP GSX )
    3rd:  Alan Oldfield - # 959

Class JA:  GS Concours / Restored (1965-75)  - 400 Points
    Gold:  John Arangio - # 4596 ( 70 Yellow GSX )
    Gold:  Joe Castrigano - # 919 ( 70 GS 455 Conv. )
    Gold:  John Hardy - # 3842 ( 71 Gold GSX )
    Gold:  Mark Reeves - # 5946 ( 70 White GSX )
    Gold:  Merlyn Hammer - # 3406
    Gold:  Bart Bosch - # 4060
    Gold:  Fred Braswell - # 2849
    Gold:  Paul & Lynn Gawel - # 1868
    Gold:  Ron Toth - # 5796
    Gold:  Jeff Sapp - # 5885
    Gold:  Al Frey - # 1899
    Silver:  Phil Whittaker - # 4447
    Silver:  Carl Rychlik - # 2090


Class JB:  GN / T-Type Concours / Restored (thru 1987)
    Gold:  Rodney Sanders - # 3490 (GN with 60 miles)
    Gold:  Paul Castle - # 3306
    Gold:  Jeff Hanson - # 3613
    Gold:  Brian Rice - # 1973
    Gold:  Joe Denninger - # 5392