2006 Car Show Results listed below Racing Results.

2006 GS NATIONALS
RACING RESULTS

Click on photos to view Qualified Positions

Click here to view Super 16 Big Block Qualified Positions.
Super 16 BB

Click here to view Super 16 Turbo Qualified Positions.
Super 16 Turbo


Super 16 Big Block Winner
Click here to enlarge photo.
John Stevens, Yorktown, IN
10.758 @ 123.97 mph


Super 16 Turbo Winner
click here to enlarge photo.
David R. Dupuis, Debary, FL
10.096 @ 137.20 mph


Low Qualifier S16 Big Block
click here to enlarge photo.
Jerry Chambers, Edmond, OK
8.468 @ 157.91 mph


Low Qualifier S16 Turbo
click here to enlarge photo.
Lawrence Conley, Humble, TX
8.172 @ 167.30 mph

 

NOTE: Yellow Light indicates "WIN"
Click on photo(s) below to enlarge.

BIG GUN SHOOTOUT FINAL RACE
Click Here to View Video of the Race
Click to enlarge photo.

# R/T 60' 330 1/8 MPH 1000
497C .117 1.244 3.558 5.499 127.13 7.165
4344 .322 1.324 3.572 5.479 127.85 7.160

Jerry Chambers # 497C, Allen Liverman # 4344

Click Here to View Video of the Race
BIG GUN SHOOTOUT
1. Jerry Chambers, Edmond, OK, 8.575 @ 159.02 mph
2. Allen Liverman, Ahoskie, NC, 8.584 @158.46 mph



Click to enlarge photo.
TSO - 8.833 @ 157.36 mph
1. David Fiscus, Batavia, Ohio
2.Cal Hartline, West Melbourne, FL


Click to enlarge photo.
TSE - 9.552 @ 146.59
1. Red Armstrong, Olmstead, Ohio
2. Bob Hinson, Montgomery, AL


Click to enlarge photo.
TSL - 9.470 @ 148.04 mph
1. Roy "Boost" Garcia, Hialeah, FL
2. Ted Achatz, Oxford, MI


Click to enlarge photo.
TSM - 10.223 @ 134.34 mph
1. Don Palumbo, Port Orange, FL, 87 GN


Click to enlarge photo.
TAI - 10.618 @ 132.36 mph
1. Jack DiLorenzo, Englewood, FL
2. Joe Reif, Paola, KS


Click to enlarge photo.
TSS - 11.337 @ 131.20 mph
1. Bob Hansen, Mentor, Ohio
2. Greg Kirchner, Parma, Ohio


Click to enlarge photo.
GS Street Eliminator - 9.595 @ 139.76 mph
1. Oliver Colteryahn, Vista, CA
2. Jim Rodgers, Rincon, GA


Click to enlarge photo.
GS Pro Street - 9.628 @ 138.05 mph
1. Warren Heaps, Ashland, MA, 70 Buick
2. Mike Zaffino, Midlothian, IL


Click to enlarge photo.
Regal Modified - 11.621 @ 115.69 mph
1. Bubba Crouch, Highland Springs, VA
2. Mark Jackson, Springfield, TN


Click to enlarge photo.
B1 - 10.403 @ 127.49 mph
1. Gary Paine, Chardon, Ohio
2. Steven Pitts, Chicago, IL


Click to enlarge photo.
B2 - 12.162 @ 121.30 mph
1. Larry Bell, Bethalto, IL
2. Joe Reif, Lenexa, KS


Click to enlarge photo.
B3 - 11.926 @ 109.23 mph
1. William Covitz, Sandston, VA
2. Greg Faulkner, Elkland, MO


Click to enlarge photo.
B4 - 13.234 @ 87.21 mph
1. Wilburn Beatty, Columbus, MS
2. R. Stevenson, Maini, FL


Click to enlarge photo.
B5 - 14.138 @ 94.34 mph
1. gsca # 2809 - no name
2. Steve Godfried, White Pine, MI


Click to enlarge photo.
Supercharged - 15.083 @ 90.54 mph
1. Craig Powell, St. Louis, MO
2. Bob Slusser, Dayton, Ohio

2006 GS NATIONALS
CAR SHOW RESULTS


Larry Miller Award
Marvin Shives - # 1076
1967 GS Convertible - Maroon
Class B: GS Convertible (1965 - 67)



Class A:  GS Hardtop (1965-67)
    1st:  Al Jones - # 5082 - 65 Blue
    2nd: John Egel - # 3240 - 67 California GS Gold
 
Class B:  GS Convertible (1965-67)
    1st:  Marvin Shives - # 1076 - 67 Maroon
    2nd: Rich Morton - # 2880 - 65 Black

Class C:  GS Hardtop (1968-69)
                 No Cars in Class

Class D:  GS Convertible (1968-69)
    1st:  Todd Cornett - # 4420 - 69 Maroon

Class E:  GS Hardtop (1970)
    1st:  Terry Reidy - # 3968 - 70 455 Gold
    2nd: Kenneth Franks - # 4093 - 70 455 Cream
    3rd:  Nicholas Sloop - # 1090 - 70 455 Maroon 

Class F:  GS Convertible (1970)
    1st:  Jim William - # 4343 - 1970 Teal
    2nd: Mark Jaeger - # 4954 - 1970 Silver

Class G:  GSX (1970)
    1st:  Tom Baker - # 60 - 1970 Yellow
    2nd: John Rowland - # 857 - 1970 Yellow
    3rd: Larry Gibson, # 423 - 1970 Yellow 

Class H:  GS Hardtop (1971)
    1st:  Steve Wegh - # 2697 - 1971 Black

Class I:  GS Convertible (1971)
    1st:  Philip Whitaker - # 4447 - 1971 Blue
    2nd: Stan & Dorothy Gallahar - # 4234 - 1971 Cinnamon
    3rd:  Dave Link - # 918 - 1971 Dark

Class J:  GS Hardtop (1972)
               No Cars in Class

Class K:  Convertible (1972)
    1st:  Danny & Lynn McMurrray - # 695 - 72 White

Class L:  GSX (1971-72)
    1st:  Karen Miller - # 776 - 71 Red

Class M:  GS (1973-75)
    1st:  Charles Couture - # 2895 - 73 Maroon

Class N:  Riviera (1963-75)
    1st:  Ricky Mixon - # 832 - 70 White
    2nd:  Tim Deale - # 2525 - 72 Maroon

Class O:  Wildcat (1962-70)
    1st:  Ted Nagel - # 4113 - 65 Red
    2nd:  Al Kuehn - # 562 - 70 Blue

Class P:  GS Street Machine (1965-69)
    1st:  Boyce Jones - # 2277 - 65 Red
    2nd: Mike Baldwin - # 3189 - 65 White

Class Q:  GS Street Machine (1970-75)
    1st:  John Dinger - # 3477 - 70 White
    2nd: Bob Herrick - # 849 - 71 Silver
    3rd:  Randy & Becky Amos - # 5772 - 70 Silver GSX Clone

Class R:  Race Car
    1st:  Sam Davis - # 344 - 71 Aqua
    2nd: Don Hews - # 685 - 87 GN
    3rd:  Don Palumbo - # 498 - 87 GN

Class S:  Non GS/GN, Buick Powered (up thru 1969)
    1st:  Jerry & Pat Fricke - # 3639 - 53 Corvette White
    2nd: Larry Bell - # 1390 - 66 Corvair Yellow
    3rd:  John Lave - # 2156 - 66 Skylark Red

Class T:  Non GS/GN, Buick Powered (1970 thru 1975)
    1st:  Gary Steele - # 2692 - 72 Skylark Black
    2nd: Steve Schlater - # 2585 - 72 Skylark Green
    3rd:  Brian Erps - # 532 - 72 Skylark Green

Class U:  Non GS/GN, Buick Powered (1976 to present)
    1st:  Scott Nelson - # 704 - 89 Pontiac TTA White
    2nd: Rusty Davenport - # 1030 - 79 Century Turbo Cpe Gold

Class V:  Turbo Regal and GN non intercooled
    1st:  Tommy Riggs - # 2230 - 82 1/2 GN Silver/Gray
    2nd:  Ed Chapman - # 3753 - 84 T-type Black/Silver

Class W:  Turbo Regal and GN Bone Stock
    1st:  Roger Goodwin - # 2958 - 87 GN
    2nd:  Bill Rockwell - # 501 - 87 GN
    3rd:  Jim Schumecher - # 3630 - 87 GN

Class X:  GN Stock
    1st:  Gregg Weiner - # 2670 - 87 GN
    2nd:  Gari Goldenboon - #2467 - 87 GN
 
Class Y:  GN Slightly Modified (3-5 items)
    1st:  Mark Sheffer - # 3565 - 87 GN
    2nd: Bob Sachs - # 48 - 87 GN

Class Z:  GN Heavily Modified
    1st:  John Bowling - # 4318 - 87 GN
    2nd: Jason Herron - # 4162 - 87 GN
    3rd: Scott Mount - # 1777 - 87 GN

Class AA:  T-Type Stock
    1st:  Victor Segovia - # 4428 - Limited T 87 Blue
    2nd: Sid & Belva Meyer - # 28 - 87 T-Type Cream
    3rd:  J.M. Graves - # 2959 - 87 WE4 Black

Class BB:  T-Type Slightly Modified (3-5 items)
    1st:  Tony Rigano - # 1885 - 87 T-Type Grey
    2nd: Wilburg C Beatty - # 235 - 87 T-Type Blue

Class CC:  T-Type Heavily Modified
    1st:  Paul Castle - # 3306 - 87 T-Type Silver
    2nd: Paul Vioser - # 3123 - 87 WE4 Black
    3rd:  Brian Lorenz - # 3232 - 87 T-Type Green

Class DD:  GNX
                   No Cars in Class

Class EE:  Front Wheel Drive (1985 to present)
    1st:  Jim Heitzig - # 1246 - 03 Regal Black
    2nd: Joe Szewcow - # 1172 - 99 Riviera Silver
    3rd: Alan Oldfield - # 959 - 99 Riviera Silver

Class JA:  GS Concours / Restored (1965-75)  - 400 Points
    Gold:  Mark Reeves - # 5946 - 70 GSX Yellow
    Gold:  Merlyn Hammer - # 3406 - 70 GS 455 Conv. Red
    Gold:  Henry White - # 293 - 70 GS Stage 1 Green
    Gold:  Carl Rychlik - # 2090 - 70 GS Stage 1 Gold
    Gold:  Carl Unitis - # 4377 - 71 GS 350 Conv. Cinnamon


Class JB:  GN / T-Type Concours / Restored (up thru 1987)
    Gold:  Rodney Sanders - # 3490 - 87 GN with 60 miles